Cílevědomost
Prvních několik kroků výuky této dovednosti je zaměřeno na schopnost vynaložit úsilí: žáci se dozvědí, proč je to důležité a jak to v jejich případě může vypadat.
V další fázi si osvojí schopnost plánování: naučí se, jak si cíle nastavit a rozložit si je na dílčí kroky. V následující části budou pracovat na schopnosti reflexe a využití zpětné vazby od ostatních.
V posledních krocích se naučí stanovovat si dlouhodobé cíle a efektivně sledovat, jak postupují v jejich plnění.
Při zvládnutém kroku 10 žáci dokážou zanalyzovat a odůvodnit své silné a slabé stránky a efektivně určit, jak se mohou dál zlepšovat.
V předchozích krocích se naučili stanovovat si jednoduché cíle a plánovat si jejich plnění.
V tomto kroku se dozvědí, jak zhodnotit své schopnosti a na základě toho určit, v čem by se mohli zlepšit. Zároveň se tím připraví na zvládnutí kroku 11, ve kterém se budou učit stanovovat si cíle konkrétněji pomocí metody SMART.
Dílčí cíle kroku
• Definovat, co jsou to „schopnosti“. • Popsat své vlastní schopnosti.
• Určit, co mohou udělat pro to, aby své schopnosti zlepšili.
Výuka kroku
V tomto kroku je potřeba, aby si žáci uvědomili, co všechno zahrnuje pojem „schopnosti“.
Nad svými silnými a slabými stránkami se už možná někdy zamýšleli, teď se tuto reflexi naučí využít při stanovování cílů.
Při výuce tohoto kroku postupujte následovně:
• Definujte si, co jsou to „schopnosti“: „soubor našich znalostí a dovedností. Zahrnuje např. studijní znalosti nebo mezilidské dovednosti.“
• Vysvětlete žákům, že své slabé stránky bychom neměli vnímat jako něco špatného, ale jako něco, co nám zatím nejde. Právě naše slabé stránky nám nabízejí příležitost se zlepšovat.
• Vyzvěte žáky, aby se zamysleli, podle čeho by mohli posoudit své schopnosti (např.: zpětná vazba od učitelů a dalších dospělých, studijní výsledky, zpětná vazba od spolužáků, koníčky a zájmy, věci, které je baví nebo jim jdou). Nápady zaznamenávejte.
• Předveďte jim to na vlastním příkladu: „Já např. vím, že mám dobré organizační schopnosti, protože mi to často říkají kolegové a nadřízení. Naopak mou slabou stránkou je projev před velkým publikem, protože jsem při něm nervózní a nedaří se mi dobře vyjádřit, co bych chtěl.“
• Uveďte žákům dva jednoduché způsoby, jak na základě sebereflexe zjistit, v čem se mohou zlepšit:
a) Zaměřit se na své slabé stránky – některé mohou být dobrou příležitostí ke zlepšování schopností (např. trénovat nějakou sportovní techniku, třeba střílení gólů, pokud nám to moc nejde a máme rádi fotbal), na jiných se nám pracovat nevyplatí (pokud nás nebaví divadlo, nemá cenu hlásit se do dramatického kroužku).
b) Zaměřit se na své silné stránky – zamyslet se, v čem jsme dobří nebo nás to baví a jak se v tom zlepšit: „Protože mám moc ráda umění, naučím se vyrábět mozaiky.“
Procvičování
1. Vyzvěte žáky, aby samostatně vytvořili myšlenkovou mapu svých silných a slabých stránek a hlavně nezapomněli ke každé uvést příklad. Mapu si mohou nechat jako upřímnou sebereflexi.
2. Dejte žákům za úkol vybrat si nějaké povolání, o kterém si myslí, že by se pro ně mohlo hodit: např. učitel ve škole, v mateřské školce, účetní, návrhář. Vyzvěte je, aby ve dvojicích (nebo samostatně) uvažovali o tom, jak dobře by jim toto povolání šlo vzhledem k silným a slabým stránkám, které u sebe zjistili, a následně se zamysleli nad tím, jakým způsobem by se mohli zlepšit, aby práci v tomto oboru lépe zvládali.
3. Dejte žákům za úkol zamyslet se nad svými schopnostmi, určit, co by chtěli zlepšit, stanovit si jednoduchý cíl, který jim k tomu pomůže, a naplánovat si jeho plnění (pro více informací viz krok 9).
Posilování dovednosti
Následující strategie zapojte do běžné výuky, aby žáci mohli nové schopnosti využít v praxi.
1. Vyzvěte žáky, aby zhodnotili své silné a slabé stránky v nějakém konkrétním předmětu nebo zájmové činnosti, určili, jak by se chtěli zlepšit, a stanovili si postup, jakým toho mohou dosáhnout.
2. Pravidelně kontrolujte, že žáci sami uvažují o tom, v čem se mohou zlepšovat, a pracují na tom.
Hodnocení
Následujícími způsoby zjistěte, jestli žáci kroku porozuměli a jsou si v něm dostatečně jistí.
Protože důležitou součástí tohoto kroku je sebereflexe, mohou žáci svůj pokrok hodnotit i sami, pokud se necítí na to, aby s vámi všechny své sebereflexe sdíleli.
• Vyzvěte žáky, aby pomocí barev semaforu odpověděli, do jaké míry souhlasí s následující větou (zelená = „naprosto souhlasím“): „Mám dobrý přehled o tom, jaké mám schopnosti, a mám jasně naplánováno, jak určité konkrétní schopnosti budu zlepšovat.“
• Vyzvěte žáky, aby si zaznamenávali, jak pokračují v plnění cíle, který si stanovili v aktivitě 3 v procvičování kroku.