Pozitivní nastavení
Žáci se nejprve učí rozpoznat jednoduché emoce a vysvětlit, proč se tak lidé cítí. Následně pracují na tom, aby dokázali nevzdat se a vytrvat, když se jim něco nedaří.
V další fázi se učí rozpoznat a vysvětlit pozitiva obtížných situací.
Poté zjišťují, jaké výhody může mít riskování a kdy je vhodné. V posledních krocích si osvojují dovednost v náročných situacích zvládat své emoce a zvolit pozitivní postup.
Při zvládnutém kroku 10 žáci dokážou náročnou situaci zhodnotit, nevzdat se a vymyslet nejlepší způsob, jak v ní pokročit.
V předchozím kroku se naučili vymyslet, jak náročnou situaci změnit v pozitivní příležitost.
V tomto kroku se mají naučit vybrat a použít nejlepší způsob, jak v náročné situaci pokročit dál.
Dílčí cíle kroku
• Vysvětlit, jak mohou zhodnotit různé své nápady, jak by se dalo v náročné situaci nějak pokročit.
• Nejlepší z nich použít.
Výuka kroku
V tomto kroku se žáci mají naučit zvolit z několika nápadů ten nejlepší, který jim pomůže se nevzdat a v náročné situaci nějak pokročit, a tento nápad použít.
Při výuce tohoto kroku postupujte následovně:
• Zopakujte si, co už jste se naučili. Zeptejte se žáků, jakým způsobem se dají vymyslet možnosti, jak náročnou situaci změnit v pozitivní příležitost: „Jaké možnosti řešení náročných situací jste už někdy vymysleli? Co vám pomohlo na ně přijít?“ (Viz krok 9.)
• Představte žákům následující sérii otázek, které jim pomohou různé návrhy řešení zhodnotit:
a) Koho všeho se situace týká a jak na ni budou tito lidé reagovat?
b) Jaké zdroje potřebujete, abyste toto řešení mohli použít, a dají se získat?
c) Kolik času toto řešení zabere?
d) Máte dostatečné znalosti nebo dovednosti, abyste toto řešení mohli použít?
• Zadejte celé třídě následující příklad náročné situace: „Představte si, že organizujete velkou slavnost ke konci školního roku, ale máte na to jen velice omezený rozpočet. V týmu se nemůžete dohodnout, jestli peníze použít na jídlo zdarma pro všechny hosty, nebo na zábavný program.“
a) Zaprvé žáky vyzvěte, aby vymysleli nejrůznější možnosti, jak tuto situaci řešit, a napsali je na tabuli. Např.: „Poprosit kamarádovu kapelu, aby na slavnosti zahrála zadarmo.“
b) Vyberte 2–3 možnosti a všichni společně je zkuste zhodnotit pomocí výše uvedené série otázek.
Procvičování
1. Rozdělte žáky do dvojic a zadejte jim následující příklad náročné situace: „Organizujete večírek, jenže 2 vaši kamarádi se navzájem nesnášejí. Nejraději byste je pozvali oba, ale víte, že by to mohl být problém.“ Vyzvěte žáky, aby vymysleli 2–3 možnosti, jak tuto situaci řešit, a následně je pomocí otázek z výuky kroku ohodnotili. Na základě hodnocení vyberou řešení, které je podle nich nejlepší, a musí umět vysvětlit, jak na to přišli.
2. Rozdělte žáky do skupinek po 3–4 a dejte jim za úkol ze 2 čtvrtek papíru pomocí nůžek a izolepy vyrobit klobouk.
a) Než jim pomůcky rozdáte, nechejte jim minutu na to, aby si navrhli nejlepší možný klobouk, jaký dokážou vyrobit za 5 minut.
b) Nastavte stopky a úkol odstartujte.
c) Po minutě stopky pozastavte a žákům řekněte, že měníte pravidla a odteď už mají na dokončení klobouku jen 1 minutu.
d) Než začnete znovu měřit čas, dejte žákům za úkol vymyslet 2 návrhy, jak ve zbylé 1 minutě dokončit co nejlepší klobouk.
e) Následně si oba návrhy zhodnotí pomocí série otázek z výuky kroku a vyberou ten lepší.
Posilování dovednosti
Následující strategie zapojte do běžné výuky, aby žáci mohli nové schopnosti využít v praxi.
1. Když si všimnete, že některý z žáků v náročné situaci zvolil pozitivní přístup a řeší ji, vyzvěte ho, aby vám popsal, jakým postupem toto řešení vybral. Následně ho požádejte, aby svůj postup vysvětlil i ostatním.
2. Na konci dne/hodiny žáky vyzvěte, aby určili, co pro ně bylo nejnáročnější, a vysvětlili vám, jak to řešili.
3. Při skupinových úkolech žákům připomínejte, aby své návrhy řešení úkolu hodnotili pomocí série otázek z výuky kroku a na základě hodnocení si vybrali nejlepší řešení.
Hodnocení
Následujícími způsoby zjistěte, jestli žáci kroku porozuměli a jsou si v něm dostatečně jistí.
• Zjistěte, jestli si žáci pamatují 4 otázky k hodnocení řešení: vyzvěte je, aby vám je řekli, nebo je napsali.
• Zadejte žákům příklad nějaké náročné situace. Např.: „Celá třída má za úkol společně vypracovat nějaký projekt, ale 2 žáci se rozhádali.“ Vyzvěte žáky, aby každý samostatně na papír rozepsali 2–3 možná řešení situace, ke každému odpovědi na 4 hodnotící otázky a podle toho zvolili nejlepší řešení. Žáci si mohou navzájem mezi sebou zkontrolovat, jestli na žádnou z otázek nezapomněli.