Týmová práce
První kroky výuky této dovednosti jsou zaměřeny na porozumění tomu, proč je užitečné pracovat v týmu.
Následně se žáci budou učit, jak být efektivním členem týmu: dozvědí se, jak správně podporovat ostatní a jak zajistit, aby tým při rozhodování bral v úvahu názory všech členů.
Od kroku 9 se budou učit chápat a řídit týmovou dynamiku tak, aby se tým vyhnul konfliktům. Nakonec zjistí, jak zhodnotit výkon týmu, aby mohli pracovat na zlepšení.
Při zvládnutém kroku 6 žáci dokážou přispět k rozhodovacímu procesu a sami navrhují nápady.
V předchozím kroku se naučili uvažovat nejen o splnění své vlastní části týmového úkolu, ale aktivně pomáhat i ostatním členům týmu.
V tomto kroku si uvědomí, že důležitou roli hraje v týmové práci také rozhodování.
Dílčí cíle kroku
• Vysvětlit, jak rozhodování pomáhá týmu postupovat v plnění úkolu.
• Vysvětlit, proč je užitečné vymýšlet různé nápady a být ochotný sdílet je se členy svého týmu.
• Umět používat jednoduché strategie pro usnadnění týmového rozhodování.
Výuka kroku
V této fázi už žáci znají různé strategie pro řešení drobných neshod v týmu. V tomto kroku se naučí komplexnější metody, které se dají použít při rozhodování. Zároveň zjistí, že je potřeba sebevědomě sdílet vlastní nápady a podporovat v tom i ostatní.
Při výuce tohoto kroku postupujte následovně:
• Vyzvěte žáky, aby vysvětlili, co podle nich znamená „rozhodovat“, a uvedli příklad, kdy v týmu o něčem rozhodovali.
• Vysvětlete, že aby tým mohl rozhodnout co nejlépe, je potřeba mít na výběr více různých návrhů. To znamená, že by každý člen týmu měl nějakými nápady přispět.
• Připomeňte si, co už jste se naučili. Zeptejte se žáků, jaké znají strategie, které nám pomohou rozhodnout nějaký spor, např.:
a) Hlasování.
b) Nechat rozhodnutí na vedoucím. c) Zkombinovat více nápadů.
• Vysvětlete, že při týmové práci se dají pomocí různých strategií rozhodovat nejen spory, ale také dělat rozhodnutí o tom, jak splnit týmový úkol. Uveďte příklad: „Představte si, že cílem vašeho týmu je provozovat v rámci nějaké školní akce kavárnu, abyste si vydělali na školní večírek. Musíte rozhodnout, co se bude nejlépe prodávat. Pokud někdo z vašeho týmu už někdy v kavárně pracoval, bude lepší nechat rozhodnutí na něm než např. hlasovat, protože už má s touto činností zkušenosti.“
• Upřesněte, že to, jaká strategie bude pro rozhodování nejlepší, závisí na následujících okolnostech:
a) Kolik máme času: pokud musíme rozhodnout rychle, nebude nejlepší strategií např. diskuze – lepší by mohlo být třeba nechat rozhodnutí na vedoucím.
b) Z kolika návrhů vybíráme: pokud máme víc nápadů než členů týmu, hlasování se nehodí.
c) Jak důležité je dané rozhodnutí pro celkový cíl: čím je důležitější, tím víc bychom o něm měli spolu diskutovat.
• Zeptejte se žáků na další rozhodovací strategie, které je napadají, a zaznamenávejte je.
Procvičování
1. Rozdělte žáky do týmů po 4–5. Jednomu žákovi z každého týmu dejte tajně za úkol „blokovat“ všechna rozhodnutí: všechny nápady ostatních odmítat a sám žádnými nepřispívat. Zadejte týmům úkol do 2 minut si svůj tým pojmenovat (tak, aby se jménem všichni členové souhlasili). Po 2 minutách se zeptejte, jak se žákům úkol plnil a jak rozhodování týmu a splnění úkolu ovlivnilo blokování.
2. Rozdělte žáky do týmů po 4–5. Dejte jim za úkol v týmu nakreslit co nejnápaditější nové zvíře (např. krávu, která chrlí oheň a místo mléka dojí limonádu). Nejdřív dejte žákům 5 minut na to, aby si každý sám vymyslel a načrtl vlastní nápad. Potom týmy vyzvěte, aby vymyslely týmový návrh, který bude obsahovat část každého z nápadů jednotlivých členů. Dejte jim na splnění úkolu 10 minut a zdůrazněte, že mají používat rozhodovací strategie. Nakonec se týmů zeptejte, jak ke kvalitě finálního návrhu přispělo to, že měl tým k dispozici víc různých nápadů, a jakým způsobem používaly rozhodovací strategie.
Posilování dovednosti
Následující strategie zapojte do běžné výuky, aby žáci mohli nové schopnosti využít v praxi.
1. Seznam rozhodovacích strategií si někam ve třídě vyvěste a před týmovými úkoly ho žákům připomínejte.
2. Chvalte žáky před ostatními vždy, když si všimnete, že využívají různé rozhodovací strategie podle situace: „Výborně, chválím tento tým, že tentokrát využil namísto hlasování raději diskuzi, protože šlo o důležité rozhodnutí a bylo potřeba ujistit se, že všechno dobře promysleli a na nic nezapomněli.“
Hodnocení
Následujícími způsoby zjistěte, jestli žáci kroku porozuměli a jsou si v něm dostatečně jistí.
• Vyzvěte žáky, aby zapsali tři různé strategie pro týmové rozhodování a ke každé uvedli příklad situace, kdy se tato strategie hodí, a situace, kdy naopak není nejvhodnější.
• Po týmových úkolech žáky vyzývejte, aby svou práci zhodnotili následujícím způsobem: „Při rozhodování jsme použili strategii X. Fungovala dobře, protože...“